„A(z) zenekari trombitaművész szakirányú továbbképzési szak képzési és kimeneti követelményei
1. A szakirányú továbbképzési szak megnevezése:
a) magyar nyelven: zenekari trombitaművész szakirányú továbbképzési szakb) angol nyelven: orchestral trumpeter postgraduate specialisation programme
2. A szakirányú továbbképzési szakon szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:
a) magyar nyelven: zenekari trombitaművészb) angol nyelven: orchestral trumpeter
3. A szakirányú továbbképzési szak besorolása:
3.1. képzési terület szerinti besorolása: művészet képzési terület
3.2. a végzettségi szint besorolása:o ISCED 2011 szerint: 7o az európai képesítési keretrendszer szerint: 7o a magyar képesítési keretrendszer szerint: 7
3.3. a szakképzettség képzési területek egységes osztályozási rendszere szerinti tanulmányi területi besorolása:o ISCED-F 2013 szerint: 0215
4. A képzési idő félévekben meghatározva: 2 félév
5. A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 60 kredit
6. A képzés célja és a szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség):
6.1. A képzés célja:
A képzés célja olyan zenekari trombitaművészek képzése, akik a képzés során meglévő mesterszintű hangszeres tudásukra alapozva a trombita mint zenekari hangszer repertoárjának és előadásmódjának komplex tanulmányozása, a zenekari trombita szólamok magas szintű megszólaltatása, valamint a zenekari együttjáték képességének fejlesztése által, kiegészítve a zenekari művészi tevékenységhez kapcsolódó karrier menedzsment ismeretekkel, képesek megfelelni a magyarországi, valamint nemzetközi zenekarok, zenei együttesek által támasztott szakmai elvárásoknak és zenekari művészként magas szinten képesek részt venni azok hangversenyezési, előadó-művészeti tevékenységében.
6.2. Szakmai kompetenciák:
6.2.1. Tudás:
A szakon végzett- átfogó ismeretekkel rendelkezik a trombita zenekarban és más kamarazenei formációban betöltött szerepéről, annak akusztikai tulajdonságairól a zenekari együttjáték vonatkozásában;- ismeri és gyakorlatban elsajátította a zenekari repertoár trombita szólam szempontjából jelentős műveit, valamint átfogó ismeretekkel rendelkezik a zenekari repertoár további műveiről is;- ismeri a magas szintű zenekari együttjátékhoz szükséges trombita hangszer- és játéktechnikai eszköztárat;- elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik a zenekari próbajáték folyamatairól, annak különböző aspektusairól, valamint a zenekari művész életpályához szükséges karriertervezési szempontokról, lehetőségekről.
6.2.2. Képességek:
A szakon végzett- magas szinten képes a zenekari repertoár trombitaszólamainak megszólaltatására, azok szóló- és zenekari játékban történő előadására;- képes konstruktívan részt venni a zenekari előadó-művészeti tevékenységhez szükséges próbafolyamatokban;- magasszintű együttjátékra képes zenekarban és egyéb kamarazenei formációkban;- képes értő és érzékeny zenekari trombita hangszeres játék előadására;- képes az egyes zenekari művek értő elemzésére;- képes az elsajátított karriertervezési szempontok és lehetőségek gyakorlatban történő hasznosítására a sikeres zenekari művész életpálya elősegítése érdekében.
6.2.3. Attitűd:
A szakon végzett- előzetesen megszerzett mesterszintű szakképzettségére épülően trombita hangszeres tudását a zenekari előadóművészet kiemelkedő minőségének érdekében folyamatos gyakorlással fejleszti;- zenekari, trombita hangszeres szempontból releváns repertoárját folyamatosan bővíti;- törekszik az elsajátított zenekari repertoár, valamint előadásmódjainak mélyrehatóbb megismerésére, tökéletesítésére;- törekszik zenekari művész életpályáját adottságaihoz és lehetőségeihez mérten a legmagasabb szintre juttatni.
6.2.4. Autonómia és felelősség:
A szakon végzett- elkötelezett a zenekultúra zenekari előadóművészet által közvetített értékeinek a zenehallgató közönség felé történő megismertetése és népszerűsítése iránt;- zenekari művészként önállóan készül fel a magas szintű zenekari együttjáték próba- és koncerttevékenységeire;- elkötelezett a zenekari, csoportos előadóművészeti tevékenységek kiemelkedő szakmai színvonala iránt;- magabiztosan, önállóan használja a rendelkezésére álló eszközöket, lehetőségeket szakmai életpályája megfelelő tervezhetőségének érdekében.
7. A szakirányú továbbképzési szak szakmai jellemzői, a szakképzettséghez vezető szakterületek és azok kreditaránya, amelyből a szak felépül:
7.1. Trombita zenekari hangszeres ismeretek: 12-28 kredit A trombita, mint zenekari hangszer szempontjából jelentősebb repertoár megismerése és elsajátítása, azok értő elemzése, mesterkurzusokon való részvétel.
7.2. Hangszeres együttjáték: 18-30 kredit Zenekari és kamarazene-gyakorlat, valamint annak módszertani hátterének megismerése, a hangszeres együttjáték, lapróljáték és kreativitás fejlesztése.
7.3. Karrier menedzsment ismeretek: 5-15 kredit A zenekari művészi életpályához szükséges karriertervezés elméleti és gyakorlati ismeretei.
7.4. Diplomamunka: 6 kredit”